Polska, 2024
110'
W ramach cyklu Taneczne Shorty odbędzie się czwarty pokaz krótkometrażowych filmów tanecznych, reprezentujących różnorodne formy i strategie pracy. Tym razem wieczór kuratorują Matki w ruchu, które zaprosiły sześć projektów łączących medium choreografii i filmu. Program daje widoczność kobietom, podejmując tematy troski i obecności w środowisku ze szczególnym uwzględnieniem macierzyństwa i przestrzeni społecznej. Po projekcjach zaplanowana jest rozmowa z twórcami i twórczyniami filmów, którą prowadzić będzie podcasterka i art project menadżerka Ola Kuzemko
Gdzie jest matka PREMIERA
choreografia i interpretacja: Matki w ruchu – Agnieszka Barańska-Kozik, Małgorzata Werbińska-Wojciechowska, Monika Węgrzynowicz, Katarzyna Węglowska-Jamroz, Barbara Wysoczańska-Grochal
scenariusz, reżyseria: Barbara Wysoczańska-Grochal
Matki w ruchu to projekt, który bada temat macierzyństwa przekładając go na język choreografii, ruchu, ciała. Film „Gdzie jest matka” stanowi najnowszą odsłonę projektu skierowaną na pogłębione badanie stanów i emocji towarzyszących macierzyństwu i zaspokajającą potrzebę uchwycenia i zatrzymania wybranych momentów.
Chwilka
koncepcja/ruch/video: Magdalena Konik-Machulska
wykonanie: Magdalena Konik-Machulska, Barbara Migut
Minimalistyczna etiuda, którą autorka nagrała kilka miesięcy po porodzie. Matka w walce o uważność na siebie miesza rozmaite jakości: czułość, kompulsywność, przyjemność, pośpiech, deformację i groteskę.
Little Stories
scenariusz/reżyseria/video: Nikodem Wojciechowski
ruch: Małgorzata Werbińska-Wojciechowska, Małgorzata Szymula
voice-over: Aniela Pramik
Mit, piosenka, taniec, książka, równanie matematyczne, film czy opowieść przy ognisku. Niezależnie od wykorzystanego medium, storytelling jest fundamentalnym sposobem komunikacji, uniwersalnym językiem docierającym głęboko do naszego wnętrza.
MilkyWay (film był częścią instalacji w ramach wystawy zbiorowej KOSTBAR
autorka: Anna Wańtuch
Matki karmiąc, dzielą się swoją miłością i ochroną. Same także potrzebują ochrony i wparcia, ale znalezienie sposobu i odpowiedzi na te potrzeby jest sporym wyzwaniem. MilkyWay to próba odnalezienia tych ścieżek w ciele, które samo karmiąc innych jest w stanie walki o przetrwanie.
Solastalgia
choreografia: Kasia Witek
tancerze: Elisa Vassena, Anders Duckworth, Tora Hed
Ten krótki film to zapowiedź spektaklu „Solastalgia” w choreografii Kasi Witek. Zainspirowana solastalgią – głębokim smutkiem związanym ze zmianami środowiskowymi – choreografka tworzy fizyczną odpowiedź na kryzys klimatyczny. Jej język ruchu, osadzony w rezonującej kompozycji kontrabasu Alexa Rotha, łączy politykę troski z głębokim poczuciem emocjonalnej odporności i nadziei. Troje tancerzy, współtworząc z 3-metrowymi drewnianymi kijami, przekształca gałęzie w żywe rzeźby, dając im przestrzeń do wyrażania siebie. Gdy te ciche formy rzeźbią przestrzeń, kwestionują naszą percepcję natury jako „obcego”, wywołując poczucie wspólnoty i bliskości z otaczającym nas światem.
4444
reżyseria: Nikoletta Olenchyn
tancerka/choreografka: Katarzyna Zakrzewska
prawdziwe poczucie przynależności rozkwita, gdy z czułością pielęgnujemy wewnętrzne dziecko. serca, jak odległe wybrzeża, cicho tęsknią za spokojem. a gdy światło zmroku gaśnie, delikatnie przecinamy kruche więzy, rozplątując nici, które niegdyś trzymały nas blisko siebie.